Nauka Angielskiego – Język Angielski Online dla Każdego

Metoda nauki języków Steve Kaufmann’a

Wyobraź sobie, że trafiasz na lekcje języka do nauczyciela, który twierdzi, że po pierwsze, on, nauczyciel, wcale nie jest niezbędny do tego, żebyś nauczył(a) się płynnie posługiwać językiem obcym. Po drugie, że na pewno nie jest Ci do tego potrzebna gramatyka. Po trzecie, że nauka języka obcego może być przyjemna.

Niemożliwe? Kiedyś też bym tak zareagował.

    Jeśli:

  • przez wiele lat uczyłaś(eś) się języka obcego i z dzisiejszej perspektywy oceniasz efekty swoich wysiłków jako żadne lub conajmniej niezadowalające,
  • podejmowałaś(eś) próby uczenia się różnych języków obcych w nadziei na znalezienie tego ‘łatwego’, którego w końcu będziesz w stanie się nauczyć i koniec końców go nie znalazłaś(eś),
  • w pewnym momencie uznałaś(eś) sam(a) siebie za kogoś nie posiadającego tzw. zdolności językowych w stopniu wystarczającym do biegłego opanowania języka obcego.

Jeśli cokolwiek z powyższej wyliczanki jest prawdą to znaczy, że mamy podobne doświadczenia. Rosyjski. Niemiecki. Angielski. Włoski. Angielski. I jeszcze raz angielski. To moja ‘językowa’ historia. Do niedawna bez żadnych efektów. Do czasu kiedy trafiłem w sieci na Steve Kaufmann‚a. Dzisiaj nauka języka to przyjemność. I chociaż daleko mi ciągle do biegłości w posługiwaniu się nowym językiem, to wiem, że nic już nie przeszkodzi mi w osiągnięciu celu.

 

Steve Kaufmann

Steve Kaufmann jest założycielem The Linguist Institute w Vancouver w Kanadzie. Jest również autorem książki “The Linguist: A personal guide to language learning” w której opisał swoją własną metodę nauki języków.  Steve mówi w dziewięciu językach: angielskim, mandaryńskim, kantońskim, francuskim, japońskim, hiszpańskim, niemieckim, włoskim i portugalskim. Aktualnie uczy się dziesiątego – rosyjskiego. Jest również pomysłodawcą i współtwórcą internetowego systemu do nauki języków obcych LingQ (wcześniej The Linguist) którego działanie opiera się na wspomnianej wcześniej metodzie nauki.

Szukałem, ale nie znalazłem w polskim Internecie żadnych informacji o Kaufmannie i LingQ. Może dlatego, że LingQ nie udostępnia polskiej wersji interfejsu, co może być dla początkujących w nauce języka pewnym utrudnieniem. W mojej opinii jednak nie aż tak dużym by z niego nie korzystać.

 

Poznaj metodę

Najlepszym sposobem na poznanie metody Kaufmanna błoby przeczytanie jego książki. Niestety polskiego tłumaczenia jak dotąd nie ma. Poprosiłem więc Steva o zgodę na przetłumaczenie na polski i dystrybucję w formie ebooka fragmentu jego książki. Fragmentu w mojej opinii najważniejszego, w którym Steve opisuje samą metodę“How to learn language”. Steve wyraził zgodę i oto jest “The Linguist: Osobisty przewodnik do nauki języka. Jak uczyć się języka” Steva Kaufmanna.

.

The Linguist: Osobisty przewodnik do nauki języka. Jak uczyć się języka

The Linguist: Osobisty przewodnik do nauki języka. Jak uczyć się języka | tytuł oryginału: The Linguist: Personal guide to language learning How to learn a language | autor: Steve Kaufmann | tłumaczenie z angielskiego: Grzegorz Łobiński

.

Od razu chcę jednak coś wyjaśnić. Nie jestem profesjonalnym tłumaczem. Mojej znajomości angielskiego daleko do biegłości. Zdaję sobie sprawę, że ktoś może zarzucić temu tłumaczeniu pewne potknięcia, ale w tym wypadku nie chodzi o to by być doskonałym. Chodzi o to by przekazać Ci zasady, które Steve wyłożył w swojej książce, bo jak on sam często powtarza od perfekcji ważniejsza jest skuteczna komunikacja.

Kilka wyjątków z ebooka:

Pierwsza rzecz do zrobienia to słuchanie. Moje doświadczenia w nauce chińskiego, japońskiego i innych języków utwierdziło mnie w przekonaniu, że najlepszą metodą doskonalenia płynności i rozumienia jest pozornie pasywna czynność wielokrotnego słuchania tego samego, zrozumiałego materiału. Słuchanie w ten sposób pozwoli Ci na rozszerzenie umiejętności językowych w bezstresowy sposób.

Wielokrotne słuchanie jest jak trening fizyczny: ćwiczysz swój mózg do przetwarzania informacji w nowym języku. Krótkie, cykliczne sesje słuchania będą lepsze niż sesje dłuższe, ale rzadsze. Staraj się słuchać przez godzinę dziennie, dzieląc ten czas na mniejsze segmenty – po 10 do 30 minut na raz.

Twoim ostatecznym celem jest wygodna i efektywna komunikacja z native speakerami. Na wczesnym etapie nauki z pewnością będziesz chciał wypróbować to, czego się nauczyłeś, żeby wzbudzić zaufanie do siebie i uzyskać swobodę. Jednak rozwój konwersacyjnych i mówionych umiejętności odbywa się stopniowo i nie może być przyspieszany. Nie spiesz się zatem i nie wywieraj presji na samego siebie. Nie przejmuj się tym, jak brzmisz, skup całą uwagę na komunikacji.

Jeśli stworzysz właściwe nawyki, odniesiesz sukces. Nagroda będzie więcej niż rekompensująca wszystkie Twoje wysiłki. Kiedy zaczniesz uczyć się języków, nie poprzestaniesz tylko na jednym.

 

LingQ

Chociaż sama metoda jest niezależna od stworzonej na jej podstawie aplikacji WWW i możesz uczyć się zgodnie z nią nie korzystając z LingQ, to byłoby to poprostu niemądre. Tym bardziej, że koszt korzystania z LingQ w porównaniu z kosztami jakie wiążą się z uczęszczaniem na tradycyjne zajęcia językowe w szkole językowej jest śmiesznie niski. W pełni funkcjonalne konto BASIC to koszt 10$ ( dziesięć dolarów amerykańskich ). Możesz również założyć konto bezpłatne, niestety posiada ono ogranicznia, które sprawiają, że jest to raczej konto testowe, takie którego celem jest sprawdzenie, czy ten sposób nauki będzie Ci odpowiadał.

.

.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Darmowy eBook dla Ciebie

The Linguist: Osobisty przewodnik do nauki języka. Jak uczyć się języka

The Linguist: Osobisty przewodnik do nauki języka. Jak uczyć się języka | tytuł oryginału: The Linguist: Personal guide to language learning How to learn a language | autor: Steve Kaufmann | tłumaczenie z angielskiego: Grzegorz Łobiński

Reklamy
%d blogerów lubi to: