Nauka Angielskiego – Język Angielski Online dla Każdego

Rola nauczyciela w procesie nauki języka

Posted on: 14 marca 2010

W jednym z ostatnich postów na swoim blogu Steve Kaufmann wyraził swój pogląd na rolę tutora ( z ang. nauczyciel, korepetytor ) w procesie uczenia się języka obcego. Poniżej fragment oryginalnego wpisu w luźnym tłumaczeniu.

„Dla mnie nauczyciel jest po prostu jedną z wielu pomocy naukowych dostępnych dla uczących się języka. Nauczyciel nie jest niezbędny, ale może być zarówno pomocny jak i istotny. Osobista relacja pomiędzy uczniem i nauczycielem może być bardzo ważna, wszystko zależy od decyzji ucznia, to on decyduje. […] Jeśli wychodzę na półgodzinną lekcję tenisa to idę do profesjonalnego trenera. Dlatego, że posiada on umiejętności jakich zwykli ludzie nie posiadają. Jednak każdy wykształcony native speaker jest jednakowo wykwalifikowany w swoim ojczystym języku, przynajmniej mniej więcej, a już na pewno jest wystarczająco wykwalifikowany, żeby móc udzielić lekcji/korepetycji osobie uczacej się jego języka ojczystego. Dlatego też na przykład każdy rodowity rosjanin, który dzieli ze mną wspólne zainteresowania i którego polubię, może być dla mnie doskonałym nauczycielem języka rosyjskiego. Nauczyciel matematyki, czy muzyki, albo trener sportowy muszą mieć wyspecjalizowane umiejętności których trudno szukać u ludzi, którzy nie odebrali specjalistycznego w tych kierunkach wykształcenia. Nauczyciel/korepetytor języka to inna sprawa. Jego rolą jest słuchanie, zachęcanie, inspirowanie i wykazywanie zrozumienia. Akademickie kwalifikacje językowe nie mają wiele wspólnego z tymi podstawowymi zadaniami nauczyciela/korepetytora.”

Biorąc pod uwagę powyższy pogląd nie dziwi fakt, że w LingQ tutorem dla użytkownika może być inny użytkownik.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Darmowy eBook dla Ciebie

The Linguist: Osobisty przewodnik do nauki języka. Jak uczyć się języka

The Linguist: Osobisty przewodnik do nauki języka. Jak uczyć się języka | tytuł oryginału: The Linguist: Personal guide to language learning How to learn a language | autor: Steve Kaufmann | tłumaczenie z angielskiego: Grzegorz Łobiński

Reklamy
%d blogerów lubi to: